Běháme v Praze - běžecký portál

KTRC Trail Praha

Mým nejoblíbenějším pražským závodem je Trail Praha, který se koná na konci května na Petříně. Jednak je celý Petřín úžasné místo, které skýtá mnoho kilometrů všemožných cestiček, ale především spousty úžasných výhledů. Těžko byste v samotném centru Prahy hledali lepší lokaci pro trailový závod. Pro mě osobně má toto místo ještě jeden rozměr. Na Strahovských kolejí, tedy v místě startu a cíle závodu, jsem strávil čtyři a půl roku studentského života. Dost dlouhá doba na to, abych se sem vrátil prožít další zajímavá dobrodružství, a určitě nejsem jediný.

Závod se koná tradičně poslední májovou neděli, která letos vychází na 28. května. Start již v deset hodin dopoledne může být pro někoho krutý, ale zejména pro přespolní je to ideální příležitost jak si dopoledne zazávodit a odpoledne už se můžete plně věnovat rodině. Tu vemte na Petřín určitě s sebou, nudit se rozhodně nikdo nebude a pro nejmenší bude opět po dobu závodu připraveno hlídání, kde se vaše ratolesti můžou dosyta sportovně vydovádět.

Závod se běží na pětikilometrovém okruhu, který od minulých ročníků doznal drobné úpravy a eliminuje další desítky metrů asfaltu a přidává více trailu. Okruh kompletně prověří vaše schopnosti od hravých technických úseků přes rychlost v sebězích až po sílu v kopcích. Odměnou vám bude atraktivní trať s nádhernými výhledy na Pražský hrad, Malou stranu a historické centrum města. Samozřejmě nebude chybět ani průběh kolem sochy Karla Hynka Máchy, našeho prvního horského turisty a vlastně takového zakladatele trailrunningu v českých zemích.

To už se ocitnete v nejnižším bodě okruhu u náměstí Kinských, poblíž Švandova divadla. Bude zde pro vás připravena občerstovačka s vodou a iontovým nápojem. Právě tady začíná závěrečné jeden a půl kilometrové stoupání do cíle. Nejdřív mírněji k Letohrádku Kinských a potom dále nahoru, kde sklon malinko přitvrdí. Ale nebojte, v těchto místech čeká nejvíce diváků, kteří vás svým povzbuzováním budou tlačit nahoru! Než se nadějete, už uvidíte cílový oblouk.

Můžete si vybrat zda, vám bude stačit jenom jeden pětikilometrový okruh nebo si to v rámci hlavního závodu dáte dvakrát. Převýšení jednoho okruhu činí 240 metrů a to dělá ze závodu obtížností rovnocenného konkurenta ostatním akcím pořádaných v horách. Tady se ale nemusíte bát samoty na trati. Vždy se najde někdo, kdo vás povzbudí a celý závod vám mnohem lépe uteče. To může být také ideální pro ty, co třeba v terénu nebo v kopcích ještě nikdy neběželi. Perfektní organizace a skvělý pořadatelský servis vám tento začátek usnadní.

Já se na Petřín chystám již potřetí v řadě a moc se na toto nedělní dopoledne těším. Přede mnou tu vyhrál Vítek Pavlišta a pravidelně tu běhá také Jan Zemaník. Tento závod mám pevně v kalendáři a slouží mi jako skvělá příprava na skyrunningové závody a jako test aktuální formy. Navíc zde potkám spoustu přátel a účastníků mých běžeckých kempů. Na Petříne vládne každoročně pohodová, téměř až rodinná, atmosféra, kterou ke všemu pravidelně umocňuje nádherné počasí. Přihlaste se taky a nebudete litovat.

Autor: Ondřej Fejfar

Reklama

  • 1